Jak správně užívat a dávkovat Boswellii?

Správné dávkování a obsah účinných látek je u Boswellie klíčový. Doplňujte Boswellii efektivně pro dosažení kýženého výsledku.

Užívání Boswellie

Boswellia se obecně užívá jako kapsle, prášek nebo mast. Extrakt v kapslích se pohodlně užívá, lépe dávkuje a získáte větší přehled, kolik miligramů Boswellie jste požili. Extrakt navíc obsahuje vyšší koncentraci účinných látek. Pokud ale upřednostňujete tradiční užívání bylin, bude Vám pravděpodobně vyhovovat prášek z Boswellie

Co se týká dávkování, odborná veřejnost se shoduje na dávkování v rozsahu 300 až 500 miligramů perorálně (ústy) dvakrát až třikrát denně. Výrobky dostupné na trhu s obsahem kyseliny boswellové se obvykle pohybují svým složením od 150 do 400 mg / kapsli či dávku a jsou užívány dvakrát až třikrát denně. Rozložení denní dávky do menších porcí je vhodné pro správnou distribuci a optimální vstřebání látky v organismu. Vhodné je hledat doplněk, který obsahuje alespoň 60 % kyseliny boswellové, která tvoří nejvýznamnější aktivní složku Boswellie.

Celková denní dávka se pohybuje mezi 1 200 mg až 3 600 mg (1,2 g až 3,6 g). Obecně platí, že nižší dávky se užívají v rámci prevence a v případě zdravotních potíží se dávky zvyšují. Možné je užití ve formě kapslí, prášku nebo vnější užití, například ve formě krémů. Pro zlepšení kloubní pohyblivosti a navrácení kvality chrupavky doporučujeme Boswellii užívat dlouhodobě, alespoň po dobu dvou měsíců, a to v minimálním množství 500 mg.

Prášek z pryskyřice Boswellie (sypká forma)

Pro odvážení prášku budete potřebovat digitální váhu, ale postupem času budete mít denní množství v oku. Jako optimální dávka se uvádí 2 g prášku denně (2x odměrka 1g), kterou si můžete rozdělit do 1 až 3 porcí za den nebo dávku užít jednorázově. Prášek z Boswellie můžete jednoduše rozmíchat v 200 ml vody, čaji, neperlivé vody nebo smoothie a vypít. Další možností je vmíchat prášek do pokrmu (například do jogurtu).

Extrakt pryskyřice Boswellie v kapslích

Extrakt z Boswellie bude vyhovovat lidem, kteří upřednostňují denní dávky rozdělené do kapslí. Doporučujeme Vám, abyste užívali 1 kapsli 1 – 3x denně, dle doporučeného dávkování na obalu výrobku. Kapsle s extraktem z Boswellie zapijte 200 ml vody nebo jiným neslazeným nápojem. Kapsle se v žaludku rychle rozpustí a účinné látky se Vám dobře vstřebají do krve. Kapsli můžete také rozlomit, prášek vysypat a smíchat s vodou nebo pokrmem. Výhodou je tak to, že v případě potřeby můžete jednoduše spolknout kapsli, jindy zase užít prášek rozmíchaný v nápoji.

Boswellia mast

Při potížích s klouby si můžete vyrobit i domácí hojivou mast. Kadidlová mast z pryskyřice Boswellia je vhodná k lokálnímu ošetření stárnoucí pleti a pleti poškozené vlivem životního prostředí, k péči o poškozená místa na pokožce a drobná poranění, vyživuje pleť, poskytuje okamžitou úlevu při poštípání hmyzem, ale také ulevuje bolavým kloubům. Domácí mast se dá vyrobit z různých základů, výborný je například kokosový tuk, který krásně voní. V lékárně seženete klasický masťový základ, ale použít můžete i kvalitní sádlo, které se do pokožky lehce vstřebává.

Budete potřebovat:

 • 100 g Boswellia serrata
 • 200 g sádlo nebo kokosový olej

Postup:

 1. Tuk nebo masťový základ zahřejte ve vodní lázni, aby se rozpustil a přidejte k němu Boswellii (kadidlo).
 2. Důkladně zamíchejte nekovovým předmětem.
 3. Zahřívejte společně asi 1,5 hodiny tak, aby byl tuk stále rozpuštěný.
 4. Odstavte a nechte vychladnout.
 5. Nechte odpočinout v klidu asi 12 hodin a poté znovu zahřejte.
 6. Tekutinu přeceďte přes jemné síto nebo plátko a nechte opět ztuhnout.
 7. Po úplném vychladnutí plňte špachtlí do čistých uzavíratelných nádob.
 8. Nyní je mast hotová a připravená k okamžitému použití.
 9. Mast je dobré uchovávat v uzavřené sklenici na chladném místě, takto vydrží i rok.

Nežádoucí účinky

Boswellie může ovlivňovat účinnost některých léků, jako jsou především antikoagulační léčiva (warfarin), protizánětlivé léky (aspirin, ibuprofen) a léky určené pro léčbu astmatu či zvýšeného krevního cholesterolu. Z toho důvodu je vhodné se před prvním použitím nejdříve poradit se svým lékařem, pokud užíváte nějaké léky. Boswellii by se měly vyhnout těhotné ženy, protože tato bylina stimuluje průtok krve v děloze a může tak umělým vyvoláním menstruace vyvolat potrat. Pochopitelně jako u jiných přípravků lze při užívání Boswellie pozorovat i vedlejší nežádoucí příznaky u citlivějších jedinců, jako jsou trávicí potíže, nevolnost, pálení žáhy, či průjem.

© 2024 | Provozovatelem webu je PlaBio, s.r.o., Podzimní 1436/37, 466 02 Jablonec nad Nisou, IČO: 03945294