Boswellia se obecně užívá jako kapsle, prášek nebo mast. Extrakt v kapslích se pohodlně užívá, lépe dávkuje a získáte větší přehled, kolik miligramů Boswellie jste požili. Extrakt navíc obsahuje vyšší koncentraci účinných látek. Pokud ale upřednostňujete tradiční užívání bylin, bude Vám pravděpodobně vyhovovat prášek z Boswellie
Co se týká dávkování, odborná veřejnost se shoduje na dávkování v rozsahu 300 až 500 miligramů perorálně (ústy) dvakrát až třikrát denně. Výrobky dostupné na trhu s obsahem kyseliny boswellové se obvykle pohybují svým složením od 150 do 400 mg / kapsli či dávku a jsou užívány dvakrát až třikrát denně. Rozložení denní dávky do menších porcí je vhodné pro správnou distribuci a optimální vstřebání látky v organismu. Vhodné je hledat doplněk, který obsahuje alespoň 60 % kyseliny boswellové, která tvoří nejvýznamnější aktivní složku Boswellie.
Celková denní dávka se pohybuje mezi 1 200 mg až 3 600 mg (1,2 g až 3,6 g). Obecně platí, že nižší dávky se užívají v rámci prevence a v případě zdravotních potíží se dávky zvyšují. Možné je užití ve formě kapslí, prášku nebo vnější užití, například ve formě krémů. Pro zlepšení kloubní pohyblivosti a navrácení kvality chrupavky doporučujeme Boswellii užívat dlouhodobě, alespoň po dobu dvou měsíců, a to v minimálním množství 500 mg.
Pro odvážení prášku budete potřebovat digitální váhu, ale postupem času budete mít denní množství v oku. Jako optimální dávka se uvádí 2 g prášku denně (2x odměrka 1g), kterou si můžete rozdělit do 1 až 3 porcí za den nebo dávku užít jednorázově. Prášek z Boswellie můžete jednoduše rozmíchat v 200 ml vody, čaji, neperlivé vody nebo smoothie a vypít. Další možností je vmíchat prášek do pokrmu (například do jogurtu).
Extrakt z Boswellie bude vyhovovat lidem, kteří upřednostňují denní dávky rozdělené do kapslí. Doporučujeme Vám, abyste užívali 1 kapsli 1 – 3x denně, dle doporučeného dávkování na obalu výrobku. Kapsle s extraktem z Boswellie zapijte 200 ml vody nebo jiným neslazeným nápojem. Kapsle se v žaludku rychle rozpustí a účinné látky se Vám dobře vstřebají do krve. Kapsli můžete také rozlomit, prášek vysypat a smíchat s vodou nebo pokrmem. Výhodou je tak to, že v případě potřeby můžete jednoduše spolknout kapsli, jindy zase užít prášek rozmíchaný v nápoji.
Při potížích s klouby si můžete vyrobit i domácí hojivou mast. Kadidlová mast z pryskyřice Boswellia je vhodná k lokálnímu ošetření stárnoucí pleti a pleti poškozené vlivem životního prostředí, k péči o poškozená místa na pokožce a drobná poranění, vyživuje pleť, poskytuje okamžitou úlevu při poštípání hmyzem, ale také ulevuje bolavým kloubům. Domácí mast se dá vyrobit z různých základů, výborný je například kokosový tuk, který krásně voní. V lékárně seženete klasický masťový základ, ale použít můžete i kvalitní sádlo, které se do pokožky lehce vstřebává.
Boswellie může ovlivňovat účinnost některých léků, jako jsou především antikoagulační léčiva (warfarin), protizánětlivé léky (aspirin, ibuprofen) a léky určené pro léčbu astmatu či zvýšeného krevního cholesterolu. Z toho důvodu je vhodné se před prvním použitím nejdříve poradit se svým lékařem, pokud užíváte nějaké léky. Boswellii by se měly vyhnout těhotné ženy, protože tato bylina stimuluje průtok krve v děloze a může tak umělým vyvoláním menstruace vyvolat potrat. Pochopitelně jako u jiných přípravků lze při užívání Boswellie pozorovat i vedlejší nežádoucí příznaky u citlivějších jedinců, jako jsou trávicí potíže, nevolnost, pálení žáhy, či průjem.