Co Boswellie umí?

Boswellia serrata má příznivý, zdraví podporující účinek v mnoha oblastech. Podle východní medicíny je Boswellie jedničkou při potížích s klouby a pomáhá i s dalšími zdravotními neduhy, jako jsou třeba záněty nebo astma.
Účinné látky

Účinky Boswellia serrata upoutaly v poslední době naši pozornost docela přesvědčivými vědeckými důkazy. Pryskyřičná část Boswellie obsahuje řadu aktivních látek s prospěšnými zdravotními účinky. Hlavními účinnými látkami jsou monoterpeny, diterpeny, triterpeny, tetracyklické triterpenové kyseliny a čtyři hlavní kyseliny, v čele s kyselinou β-boswellovou. Extrakt z pryskyřice Boswellia serrata se tradičně užívá po celá staletí v lidovém lékařství k léčbě různých chronických zánětlivých onemocnění jako jsou záněty kloubů, revmatoidní artritida a zánětlivá onemocnění střev. Boswellia má využití také v doplňkové léčbě osteoartritidy, při bolestech kloubů, burzitidách (zánětlivých postižení tíhových váčků v okolí kloubů a úponů šlach) a tendinitidách (zánětech nebo jiném podráždění šlachy), při léčbě astmatu nebo třeba v boji s problematickou pletí (Boswellia mast). Pryskyřičná část stromu Boswellia serrata se zmiňuje také v tradičních ájurvédských a védských textech jako účinný lék proti průjmům, úplavici, záškrtu, horečce, kožním a krevním onemocněním, kardiovaskulárním onemocněním, bolestem v ústech, kašli, bronchitidě, astmatu, vaginálních problémech, při vypadávání vlasů, žloutence, hemoroidech, nepravidelné menstruaci a pro stimulaci jater.

Pomocník na bolavé klouby

Boswellia serrata je cennou léčivou rostlinou pro náš pohybový aparát. Její protizánětlivé, zklidňující a tišící účinky ulevují bolavým kloubům. Tradičně byla Boswellia serrata používána ve formě krému jako lokální analgetikum ke zmírnění bolesti spojené s popáleninami a poraněním, dnes se častěji setkáme s formou kapslí nebo doplňku v prášku. Účinek Boswellie spočívá v působení kyseliny boswellové obsažené v pryskyřici tohoto stromu, která pomáhá redukovat mediátory zánětu (leukotrieny a další prozánětlivé cytokiny), a tím se snižuje pocit bolesti kloubů. Zmenšuje otoky, zmírňuje ranní ztuhlost a zlepšuje pohyblivost. Boswellie snižuje prozánětlivý enzym zvaný 5-lipoxygenáza, a tím blokuje syntézu protizánětlivých leukotrienů, navíc může mít další protizánětlivé účinky na úrovni inhibice méně známého NF-kB (nukleární faktor kappa B). Protizánětlivý účinek Boswellie má významné uplatnění v léčbě revmatické artritidy a osteoartritidy. Častá léčba revmatoidní artritidy zahrnuje aplikaci nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID) a steroidních látek, které mají vést ke snížení zánětu. Mechanismus působení Boswellia serrata je podobný jako u kyseliny acetylsalicylové a jiných protizánětlivých léků, ale na rozdíl od těchto léků nemá Boswellia nežádoucí účinky. Nedráždí střevní a žaludeční sliznici, neředí krev a nedochází ke změnám tělesné teploty. Boswellia serrata se tak jeví jako účinná v boji proti zánětu a může mírnit příznaky revmatoidní artritidy. Silná protizánětlivá aktivita Boswellie pomáhá redukovat mediátory zánětu, jako jsou leukotrieny, tumor nekrotizující faktory a další prozánětlivé cytokiny, čímž se snižuje celkový pocit bolesti a bolesti kloubů u lidí, kteří trpí na zánětlivé poruchy kloubů, jako je revmatoidní artritida nebo osteoartritida. Samotná nadace Arthritis Foundation proto doporučuje doplňování kyseliny boswellové v rámci doplňkové léčby jak revmatoidní artritidy, tak osteoartrózy (degenerativní onemocnění kloubů).

Zlepšuje chronické střevní záněty

Zánětlivá onemocnění střev (Crohnova choroba, ulcerózní kolitida) jsou velmi nepříznivým zdravotním stavem, který snižuje kvalitu lidského života. Ukázalo se, že podávání kyseliny boswellové, biologicky aktivní složky pryskyřice pryskyřice Boswellia serrata, mírně zlepšuje sledované parametry u pacientů se zánětlivými chorobami střev. Boswellové kyseliny snižují syntézu prozánětlivých leukotrienů nekompetitivní inhibicí 5-lipooxygenázy. Současný výzkum je sice poměrně omezený, ale do budoucna to může znamenat slibnou podpůrnou léčbu u pacientů s chronickými střevními záněty.

Mírní příznaky astmatu

Astma roste jako závažný celosvětový zdravotní problém, který se vyznačuje hyperreaktivitou dýchacích cest, zánětem dýchacích cest, zvýšenou tvorbou hlenu, vylučováním epiteliální stěny dýchacích cest a zvýšením hladin protilátek IgE. V poslední době se ukázal potenciál kyseliny boswellové při léčbě a mírnění příznaků astmatu. Výzkum ukazuje, že kyselina boswellová potlačuje zánět dýchacích cest a snižuje produkci cytokinů, markerů, které vedou k zánětu. Kyselina boswellová by tak měla blokovat alergickou reakci, která způsobuje především astmatickou reakci. Malá studie z roku 2015 zveřejněná v Evropském přehledu lékařských a farmakologických věd poukázala na to, že Boswellia může snížit potřebu inhalační terapie u lidí s přetrvávajícím astmatem (2). Boswellia navíc pomáhá zlepšit symptomy spojené s astmatem, jako je dušnost a sípání. V budoucnu to může učinit Boswellii užitečným doplňkovým přírodním lékem pro astma.

Podporuje kvalitu kůže

Boswellia aplikována na kůži pomáhá zjemnit pokožku, snižuje jemné povrchové linie a její drsnost, a tím podporuje omlazení pokožky a pleti. Používá se také ke zmírnění poškození kůže (především rozsáhlé zarudnutí), které je způsobeno radiační léčbou rakoviny. Boswellia serrata je účinná při léčbě různých kožních problémů, jako je psoriáza (lupénka). Pozitivního účinku je dosaženo, pokud krém obsahuje alespoň 2 % Boswellie.

Chová se jako přírodní antistresor

Tím, že extrakt boswellie pomáhá regenerovat stresové hormony (především hladinu kortizolu) v těle, může mít uklidňující a relaxační účinek. Studie na myších také naznačily, že podávání čistého extraktu Boswellie vede podle specifických testů ke snížení hladiny úzkosti. I když existuje prostor pro další výzkum tohoto účinku pro zdraví, nemáme důvod pochybovat o tom, že Boswellia může mít další bonus za odvrácení strachů a stresů. Jednoduše řečeno, určitě to stojí za vyzkoušení.

Mozkové funkce, pamět a deprese

Boswellie je v tradiční medicíně po řadu let používána také při poruchách paměti. Pozitivní vliv boswellových kyselin na mozkové funkce potvrdila i moderní věda. Boswellia serrata chrání mozkové buňky svým protizánětlivým působením před následky mozkové mrtvice, dokonce obecně zlepšuje kognitivní funkce, paměť a další mozkové funkce. Zdá se také, že složka Boswellie známá jako Incensole (acetát) má antidepresivní účinky a může přinést úlevu při depresích.

Boswellie a rakovina

Je pozoruhodné, že se Boswellia prokázala také jako protirakovinná látka. Kyselina boswellová patří mezi látky, které mohou modulovat metylaci určitých genů, a tím potlačit některé typy nádorového bujení. Pokud dojde k metylaci těchto genů, nemohou plně rozvinout svou funkci a může se rozvinout nádorové bujení. Kyselina boswellová je schopna tuto metylaci potlačit, a tím podporuje správné fungování genů a buněk. Kyselina boswellová vykazuje spíše antiproliferativní než apoptické účinky (tzn. vyvolání regulované buněčné smrti), protože je silným inhibitorem angiogeneze (novotvorby krevních kapilár v poškozeném či změněném ložisku tkáně) a buněčné invazivity. Neexistuje sice velká řada studií na lidské populaci, ale předběžné důkazy u myší a potkanů, kde byly hlodavcům injikovány nádory, naznačují, že Boswellia může účinně potlačit růst nádoru (pankreatický, kolorektální) a v některých případech skutečně přímo zabránit růstu nádoru (rakovina prostaty, gliom). Boswellia se proto jeví jako velmi slibná protirakovinná bylina, a to v prevenci i léčbě nádorového bujení.

Stále váháte?

Pokud pro Vás předchozí zdravotní přínosy Boswellie nejsou dostatečně přesvědčivé, jedním z dalších důvodů, pro které si tuto zázračnou bylinu ceníme, je to, že skutečně pochází z přírody. V tomto případě je „vše přirozené“ a 100% přesné. Přestože Boswellie nemá běžně vedlejší účinky, doporučujeme užívat doplňky s Boswellií podle správného dávkování.

© 2024 | Provozovatelem webu je PlaBio, s.r.o., Podzimní 1436/37, 466 02 Jablonec nad Nisou, IČO: 03945294