Nenápadný strom s léčivou „smůlou“

Boswellia serrata je jedním z nejcennějších léčivých stromů tradiční indické medicíny. Indický kadidlovník sice nevyniká svým vzhledem, ale pod svou kůrou ukrývá vzácnou pryskyřici, která má blahodárné účinky na zdraví.
Strom tisíce ostrovů i nespoutané pevniny

Dříve, než si povíme o účincích a dalších zajímavostech, musíme si odpovědět - Co je vlastně Boswellia serrata? Jedná se o středně velký až velký strom z čeledi březulovitých (rod Boswellia). Stromu Boswellia se říká také lidově kadidlovník, neboť se z něj vyrábí známé kadidlo, hojně používané jako vykuřovací látka při náboženských obřadech. Kadidlovníky jsou listnaté, zpravidla opadavé stromy, které se dorůstají výšky 2 až 8 metrů. Stromy někdy rozrůstají do více kmenů a mohou tak spíše připomínat keře. Boswellia roste v suchých horských oblastech Indie, severní Afriky a Středního východu, ovšem nejznámější typ stromu, Boswellia serrata, pochází především z Indie. Ačkoliv strom na první pohled svým vzhledem příliš nezaujme, cenná je na něm kyselina boswellová, která dokáže v těle působit jako nesteroidní antirevmatikum, a to bez dráždivých a poškozujících účinků na sliznici žaludku.

Boswellia serrata má velmi původem zajímavé prospěšné účinky na lidský organismus a také bohatou historii. Zajímá Vás jakou?

Historie

Nejcennější komodita, i oblíbené léčivo

Historie Boswellie sahá velmi daleko. První zmínky můžeme najít již před 5000 lety v pramenech ájurvédské medicíny. Mnohem známější je však využití Boswellie při výrobě kadidla. Kadidlo nebo také olibanum je vonná pryskyřice, která se připravuje z tzv. klejopryskyřice. Pryskyřice pro výrobu kadidla se získává z kmene stromu Boswellia (kadidlovníku) a je užívána v kombinaci s myrhou a balzámem. Vydává typicky kořeněné aroma při pálení, a díky tomu bylo a stále je, kadidlo využíváno při náboženských obřadech jako vykuřovací látka.

Využívání pryskyřice ze stromu Boswellie vzniklo na Blízkém východě, kde se tyto stromy běžně vyskytovaly. Nejdříve se pryskyřice používala pro své aromatické účinky jako vykuřovací kadidlo, později se díky své oblibě, zvýšenému zájmu a poptávce začalo s kadidlem hojně obchodovat. Strom Boswellie byl historicky považován za jedno z nejvýznamnějších bohatství a z něj získávaná pryskyřice se stala jednou z nejcennějších komodit na světě. Pryskyřice z Boswellie měla podobnou hodnotu jako zlato nebo hedvábí a dala vzniku jedné z nejznámějších historických obchodních cest na světě – Kadidlové stezce. Dalším důkazem o cenném významu kadidla je rovněž příběh o třech mudrcích (dnes známý jako Tři králové) z Nového zákona Bible, kteří přišli obdarovat právě narozeného Ježíše a přinesli mu tři dary – zlato, myrhu a kadidlo.

Boswellie na klouby

Boswellie však nebyla jen materiálním bohatstvím, ale začala mít také široké léčebné uplatnění. Podle starověkých textů tvoří Boswellie pilíře tradiční indické medicíny ajurvéda. Extrakt z pryskyřice Boswellia serrata se tradičně používá po staletí v lidovém lékařství k léčbě různých chronických zánětlivých chorob, především při léčbě artrózy. Hlavní látka obsažená v pryskyřici stromu Boswellie, kyselina boswellová, vykazuje silné protizánětlivé účinky, a přispívá tak k optimálnímu zdraví kloubů, kostí a vazů lidí i zvířat. Pokud hledáte přírodní protizánětlivé bylinky na klouby, je extrakt z Boswellia serrata tou správnou volbou nejen pro prevenci, ale i léčbu zánětu kloubů. Kombinace Boswellia s kolagenem přispívá k optimálnímu stavu kloubů, kostí a vazů. Boswellie má široké uplatnění také při řadě dalších zdravotních problémů, tradičně se používá například proti průjmu, vředům, kašli, při kožních onemocněních, proti bolesti, při léčbě astmatu a zánětlivých nemocech.

Původ a známé druhy

Odkud je a hlavní zástupci

V současné době existuje asi 25 známých druhů rodu Boswellia, dnes se však prakticky setkáme jen s pěti významnými druhy. Většina z nich se vyskytuje v Arábii, severovýchodním pobřeží Afriky a Indie.

  • Boswellia sacra Flueck, první druh, roste v jižní Arábii a je mezi Araby známá pod názvem „maghrayt d 'sheehaz“. Vyrábí se z pryskyřice, kterou produkuje jako „lubãn dhakar“.
  • Boswellia carterii Birdw, roste v Somálsku a v rodném jazyce se nazývá „moxor“. Vyrobená pryskyřice z tohoto druhu Boswellie se nazývá „lubánský dhakar“.
  • Boswellia frereana Birdw, je také somálským druhem a v rodném jazyce se nazývá „jagcaar“. Vyrobená pryskyřice se nazývá „loban majdi“ nebo také „maydi“. Jedná se o nejdražší značku pryskyřice na trhu.
  • Boswellia serrata Roxb, známá jako „indické olibanum“, „indické kadidlo“, „dhup“ a „salai“ nebo rovněž „salai guggul“, pochází ze střední a severní části východní Indie. V Indii je k dispozici na trhu již 25 let jako vysoce kvalitní extrakt Boswellie a prodává se pod názvem „Shallaki".
  • Boswellia papyrifera, produkuje další kvalitní kadidlo, známé pod názvem „boido”. Produkuje se v Somálsku, Eritrei, v Súdánu, Etiopii a v jiných východních afrických zemích.

Sklizeň

Kůra plná léčivé pryskyřice

Hlavním a nejvyužívanějším produktem tohoto stromu je jeho pryskyřice, která se ukrývá pod kůrou. Pryskyřice se utváří ve dřevní hmotě a nachází se v pryskyřičných kanálcích. Slouží jako přirozená ochrana stromu při poranění kůry či dřeva nebo při napadení parazitickými škůdci. Pryskyřice se obvykle sklízí po celé léto a na podzim. Tradičním postupem se tato pryskyřice získává z řezu na kmeni stromu, ze kterého vytéká polotekutý obsah, známý jako „ras". První řez se provádí nejdříve v březnu nebo dubnu. Vytékající pryskyřice je poté uložena do speciálně vyrobeného bambusového koše, kde může zůstat až měsíc. Tam postupně tuhne na amorfní produkty ve tvaru slz s aromatickou vůní a poté se rozlomí na malé kousky dřevěnou paličkou nebo sekačkou. Během tohoto procesu se zbavuje všech nečistot včetně kousků kůry, které se odstraňují ručně. Pryskyřice se potom třídí podle její chuti, barvy, tvaru a velikosti. Obecně jsou na trhu k dispozici čtyři stupně pryskyřice - superjemná, stupeň I, stupeň II a stupeň III. Pryskyřice ze stromů se odebírá u starších, až u 8–10 letých stromů a její kvalitu ovlivňují klimatické a povětrnostní podmínky. Pokud strom roste v suché a kamenité půdě, tím je růst pomalejší produkuje méně pryskyřice, ovšem pryskyřice je více kvalitní. Nejkvalitnější pryskyřice podle dostupných zdrojů pochází z oblastí okolo Rudého moře a nejméně kvalitní většinou z Indie.

Složení

Co obsahuje Boswellia serrata?

Strom Boswellie obsahuje přibližně 30-60 % pryskyřice, 5-10 % éterických olejů, které jsou rozpustné v organických rozpouštědlech a zbytek tvoří sacharidy (arabinóza, xylóza, galaktóza). Cílem sklizně stromu Boswellie je zisk pryskyřice, která obsahuje biologicky aktivní kyselinu boswellovou (3-acetyl-β-boswellová) a její deriváty zvané terpenoidy. Kyselina β-boswellová je právě tou nejdůležitější složkou, která zodpovídá za zdravou zánětlivou odpověď a inhibici prozánětlivých enzymů. Její obsah a síla extraktu je zároveň klíčovým parametrem při výběru kvalitního doplňku stravy.

Autorka - Mgr. Daniela Krčová

Použité zdroje
  1. Sarkate, A. a S. S. Dhaneshwar, 2017. Investigation of mitigating effect of colon-specific prodrugs of boswellic acid on 2,4,6-trinitrobenzene sulfonic acid-induced colitis in Wistar rats: Design, kinetics and biological evaluation. World Journal Of Gastroenterology. 23(7), 1147-1162.
  2. Ferrara, T. et al., 2015. Functional study on Boswellia phytosome as complementary intervention in asthmatic patients. European Review for Medical and Pharmacological Sciences. 19(19):3757-3762.
  3. Grover, A. K. a S. E. Samson, 2016. Benefits of antioxidant supplements for knee osteoarthritis: rationale and reality. Nutrition Journal. 15, 1. 
  4. Etzel, R., 1996. Special extract of BOSWELLIA serrata (H 15) in the treatment of rheumatoid arthritis. Phytomedicine. 3(1), 91-94.
  5. Acebo, E. et al., 2004. Allergic contact dermatitis from Boswellia serrata extract in a naturopathic cream. Contact Dermatitis. 51(2), 91-92.
  6. Akihisa, T. et al., 2006. Cancer chemopreventive effects and cytotoxic activities of the triterpene acids from the resin of Boswellia carteri. Biological and Pharmaceutical Bulletin. 29(9), 1976-1979.
  7. Singh, G. B. et al., 1996. Toxicity and safety evaluation of boswellic acids. Phytomed. 3(1),87-90.
  8. Acebo, E. et al., 2004. Allergic contact dermatitis from Boswellia serrata extract in a naturopathic cream. Contact Dermatitis. 51, 91-92.
  9. Siddiqui, M. Z, 2011. Boswellia serrata, a potential antiinflammatory agent: an overview. Indian Journal of Pharmaceutical Sciences. 73(3), 255-261.
  10. Shen, Y. et al., 2012. Boswellic acid induces epigenetic alterations by modulating DNA methylation in colorectal cancer cells. Cancer Biology & Therapy. 13(7), 542-552.
  11. Toden, S. et al., 2015. Novel evidence for curcumin and boswellic acid induced chemoprevention through regulation of miR-34a and miR-27a in colorectal cancer. Cancer prevention research (Philadelphia, Pa.). 8,5, 431-443.
  12. Gupta, I. et al., 1998. Effects of Boswellia serrata gum resin in patients with bronchial asthma: results of a double-blind, placebo-controlled, 6-week clinical study. European Journal of Medical Research. 17, 3(11), 511-514.
  13. Gupta, I. et al., 1997. Effects of Boswellia serrata gum resin in patients with ulcerative colitis. European Journal of Medical Research. 2(1):37-43.



© 2024 | Provozovatelem webu je PlaBio, s.r.o., Podzimní 1436/37, 466 02 Jablonec nad Nisou, IČO: 03945294